teamCOACH

Az együttműködés hatékonysága, a konfliktusok kezelésének módja, az egyes feladatok melletti elköteleződés a teamCOACHING egyértelmű eredménye.

teamCOACH – HATÉKONYAN CSAPATBAN IS

„Az a folyamat, amelynek során összehangoljuk és fejlesztjük a csapatban rejlő képességeket, hogy el tudjuk érni azokat az eredményeket, amelyekre a csapattagok igazán vágynak.”
~ Senge 1990 ~

Hogyan válik sikeres, együttműködő emberekből igazi csapat, akiket vezetni is lehet, de akik proaktív szemlélettel megtalálják a szerepüket, helyüket és az „egy mindenkiért, mindenki egyért szemlélet” működőképesen valósul meg?

A széles elméleti és gyakorlati alapokra épülő teamCOACH metodikát azoknak a cégeknek és szervezeteknek ajánlom, akik meg szeretnék érteni, a team és a csoport közötti különbségeket, és hatékony eszközöket keresnek a csapatmunka segítésére, a konfliktusok feloldására, a kreativitás ösztönzésére, a lelkesedés fenntartására.

Az általam képviselt teamCOACH-folyamatoknak az eredménye azonnal mérhető. Az üléseken és az üléseket követően az együttműködés hatékonysága, a konfliktusok kezelésének módja, az egyes feladatok melletti elköteleződés, esetlegesen annak hiányának nyílt felvállalása a teamCOACHING egyértelmű eredménye.

MIKOR SEGÍTHET A teamCOACHING?

  • a megbeszélések, ötletelések formálissá, unalmassá válnak, kevésbé eredményesek;
  • nehéz meghozni vagy megvalósítani a csapatokat érintő döntéseket, vagy egyáltalán nem is sikerül megvalósítani azokat;
  • bizonyos csoporttagok ugyan látszólag jelen vannak a munkában, de elkötelezettségük és lojalitásuk erősen kétségbe vonható;
  • klikkek, érdekszövetségek alakulnak ki csapaton belül más kollegák vagy akár az egész csapat hátrányára;
  • gyakoriak a konfliktushelyzetek, amelyeknek a mélyén szervezeti probléma állhat fenn;
  • akadályokba ütközik a valódi célok és érdekek kimondása, megfogalmazása.

 

Egy team működését feladat/munkavégzés közben vizsgálom meg, szükség esetén félbeszakítom a munkafolyamatot, vagy a munkaszakasz végén adok visszajelzést – ezzel is támogatom a csapatot egy új működési minta kialakításában.

MITŐL MŰKÖDIK A teamCOACHING?

  • felszínre hozza azokat a „tényezőket”, amelyek hátráltatják az együttműködést;
  • arra ösztönzi a csapattagokat, hogy gyakorlati megoldásokat, akcióterveket dolgozzanak ki és valósítsanak meg a hatékonyságuk növelésére;
  • harmóniába állítja a személyiségből és munkamorálból eredő különbözőségeket;
  • felismerhetővé teszi azokat az erőforrásokat, amelyeket a csapat nem, vagy nem kellőképpen aknázott ki.

Újonnan létrejövő csapatok esetében fontos a kezdeti támogatás és a közös norma, szervezeti értékek kialakításban való együttműködés, de akár egy olyan új szervezeti változás bevezetése is, amellyel szemben ellenállás várható. Ezeknek az ellenállásoknak a felismerése és a transzformációja a teamCOACHING egyik legizgalmasabb feladata! 

HOGYAN TÖRTÉNIK A teamCOACHING-FOLYAMAT?

A teamCOACHING-folyamatban általában párban vagyunk jelen egy coach segítővel, akinek a szakmai végzettsége és tudása hasonló az enyémhez, a személyiségünk viszont különböző. Fontos, hogy egy csapat több oldalról is támaszt kapjon, és ez a sokoldalúság a különböző típusú személyiségek kezelését is segíti. Az, hogy kivel dolgozom együtt, nagyban függ a ügyféltől, attól, hogy milyen személyiségű teamCOACH páros tud kapcsolódni leginkább a megbízó csapathoz. A folyamatokban 2-12 fős csapatokkal tudunk együttdolgozni. Ennél nagyobb létszám esetén szükséges egyeztetni, hogy milyen hatékony megoldást tudunk kitalálni az együttműködésre.

TIPIKUS ESZKÖZÖK A teamCOACHING-FOLYAMATOKBAN

1. Közös gondolkodás
A közös munkát minden esetben egy egyeztetéssel, közös gondolkozással indítjuk a megbízóval (cégvezető, HR vezető) vagy/és a csapat vezetőjével arról, hogy mik a célok: ki és mit szeretne elérni, és pontosan mit szeretne támogatni a teamCOACHING-folyamattal.

 

2. Egyéni interjúk
Coaching szemléletű beszélgetések keretében, egyéni interjúk segítségével megkeressük, hogy:

  • mi jellemzi pontosan a csapat működését,
  • ilyen erőforrásai vannak,
  • milyen kérdések foglalkoztatják,
  • milyen az elköteleződése, és hogy
  • milyen szükségletei vannak az egyes csapattagoknak, valamint a csapat egészének a csapatszintű hatékony közös munkavégzéshez.

 

 

Ezt követi egy, a csapat és a megbízó számára láthatatlan munkafolyamat, amikor az egyéni interjúk alapján a coach párommal közösen megalkotjuk a teljes képet és megkeressük a hiányzó elemeket, és a csapat egészére jellemző működést modellezünk.

 

3. Visszajelzés
A kezdeti megállapodásnak megfelelően a vezető vagy a csapat kapja a visszajelzést, aminek fontos eleme a tudatosítás, ami megindít egy saját, önálló folyamatot a csapaton belül is. A folyamat akár már ennél a pontnál eredményes lehet, hiszen nagy hangsúlyt fektetünk a csapat erőforrásaira, motivációs erőikre. Visszajelezzük, hogy a csapat működésében milyen mintázatokat lehet megfigyelni, és milyen kérdések mentén lehet elindulni egy teamCOACHING-folyamatban.

 

4. Célkitűzés
A visszajelzésben foglaltak alapján közösen határozzuk meg, hogy melyek azok a témák, amin a csapat tagjai dolgozni szeretnének. Fontos, hogy amennyiben a tagok nem elkötelezettek a megbízó által elsődlegesen megjelölt témával kapcsolatban, úgy a teamCOACHING kevésbé lesz hasznos és eredményes. Ilyenkor a csapat válik az elsődleges témagazdává, vagy körbejárjuk, hogy mi okozhatja a megbízó és a csapat megítélése közötti feszültséget, és megpróbálunk közös megoldást találni arra, hogyan lehet megnyerni egyik vagy másik oldalt a közös cél melletti elköteleződésre.

 

5. A teamCOACHING-ülések
A két team coach segítségével kidolgozza a csapat a témákat, miközben önmagán is dolgozik. Nagy különbség a tréningekhez képest, hogy nem feladatot kell megoldani, hanem valós témán dolgoznak a csapattagok. Abban haladnak, miközben lehetőségük van a munkájuk eredményességét és hatékonyságát erősítő és hátrálható tényezőkre felülről ránézni, és új működési módot kipróbálni.

A teamCOACHING egyik legnagyobb haszna, hogy a csapat a nehezebb, felszínen nem lévő témákról is tud beszélni annak érdekében, hogy erősödjön a csapaton belüli háló, összetartás, amely a nehezebb projektekben, helyzetekben is képes megtartani őket.

Egy ülés hossza több tényezőtől függ, 2-3 órás alkalomtól a teljes napos teamCOACHING ülésig bármi elképzelhető.
Ülések száma 1-4 alkalom, gyakorisága 1 hét-1 hónap között.
Ezeket a visszajelzés alkalmával tudjuk meghatározni.

6. Zárás
Zárás során megfogalmazzuk, hogy mit tanult a csapat saját magáról, mennyiben sikerült az előzetesen kitűzött célt megvalósítani, és mi iránt köteleződik el.

 

+ Utánkövetés

Ez egy lehetséges része a teamCOACHING, amely támogatni tudja a csapatot a későbbiekben is, hogy a megkezdett úton stabilan haladhasson. Utánkövetés esetén akár a csapat vezetőjével, akár a teljes csapattal kielemezzük, hogy mennyiben sikerült megvalósítania a tagoknak az elköteleződést, és mi támogathatja még őket a további fejlődésben.

SZEMÉLYES ÜZENETEDET ITT IS ELKÜLDHETED, igyekszem mihamarabb válaszolni

1 + 2 =

Elérhetőségeim

dr. Papp Réka PCC
business coach, jogász

mobil: +36 30 309 16 77
e-mail: papp.reka@supportcoach.hu